Балалайка такий інструмент, який діє на щось підсвідоме, він дуже простий. А все просте швидше доходить до людей і їхньої душі, — Євген КазанцевСпілкуємося з учасниками столичного музичного гурту «Бряц-бенд», який вирізняється тим, що виконує класичну, українську народну та рок-музику на триструнних акустичних та електричних балалайках. Учасники гурту Олег Шаман, Євген Казанцев та Сергій Троценко розповідають про своє ставлення до цього інструменту і його місця в сучасній українській музиці.


Євген Казанцев, Сергій Троценко, Олег Шаман

Євген Казанцев, Сергій Троценко, Олег Шаман / «Громадське радіо»
Євген Казанцев, Сергій Троценко, Олег Шаман


Ірина Славінська: Балалайки легко забрендувати як українську музику?

Євген Казанцев: Не легко. Балалайка для нас — це руський інструмент, бо він був поширений у Київський Русі. Зараз він поширений в Україні, Білорусі, Казахстані, Росії, а в США є навіть оркестр з балалайок.

Всі вважають, що балалайка російський інструмент, бо ж чисто російська культура: балалайка, ведмідь, горілка. Але ж перші відомості до нас дійшли про балалайку з творчості Миколи Гоголя у «Вечорах на хуторі близ Диканьки» вперше згадується балалайка. Це дуже молодий інструмент, орієнтовно ХVІІІ століття.

Євген Павлюковський: Цей інструмент еволюціював ледь не з тюркського кобизу, який походить зі східної частини світу. Народні інструменти далеко не всі є такими технічними, щоб на них виконувати сучасну музику. Але деякі люди стають віртуозами і таких інструментів. Як вам вдалося адаптувати балалайку під виконання сучасної музики?

Євген Казанцев: У балалайки три струни, але дві з них однакові, тому можна говорити про взагалі дві струни. У нас немає різниці рок, класика чи поп-музика. Ми можемо все зіграти на балалайці.

Євген Павлюковський: А як ви рок граєте не балалайках?

Олег Шаман: У нас для цього є окрема балалайка, яку придумав Євген Казанцев. Ми її так і назвали: рок-балалайка.

Євген Казанцев: Це балалайка альт з товстими струнами, процесором і «примочкою». Вона грає як електрогітара дуже важкий саунд. Якщо, говорячи про балалайку, відійти від політики, слід говорити про те, що це та культура і музика, яка варта бути почутою. У нас є дуже класні обробки українських народних пісень. Нас за це люблять. Нас дуже класно сприймали у Німеччині, де ми нещодавно були на гастролях, німцям сподобалися обробки української народної музики. Але ж ми її граємо акустично.

Євген Павлюковський: А якщо говорити про колорит інструмента. Балалайка асоціюється все ж таки з російською культурою і побутом, а ви намагаєтесь ввести балалайку в український фольк. На скільки такий фольк можна вважати українським?

Євген Казанцев: Балалайка такий інструмент, який діє на щось підсвідоме, він дуже простий. А все просте швидше доходить до людей і їхньої душі. І тому, що ми граємо на інструменті, який вважається російським, українську музику — це супер.
Послухати онлайн інтерв'ю та посилання на оригинал статті:
http://hromadskeradio.org/programs/rankova-hvylya/balalayka-ruskyy-instrument-i-buv-poshyrenyy-u-kyyivskyy-rusi-kazancev​